پالونیا مهاجم است؟
شرکت در رویداد
رایگان

پالونیا (پائولونیا Paulownia ) موضوع مورد علاقه و هیجان انگیزی برای سرمایه گذاران و فعالین بخش کشاورزی کشور شده است. سخنان بعضا ضد و نقیض بسیاری در موافقت و مخالفت با پائولونیا مطرح شده است. سود و توجیه افتصادی، وجود ویژگی های عالی برای کشت مانند مصرف آب کم و قابلیت کشت در خاکها و اقلیم های متنوع، نیاز مبرم کشور برای زراعت چوب و تامین چوب مصرفی از جمله مواردی است که برای کاشت پائولونیا مطرخ می گردد. اما پائولونیا، مخالفین بعضا سرسختی هم دارد که مهاجم بودن آن را مطرح می‌کنند. آنها درخت پائولونیا را مانند سایر تجربه های تلخ از ورود گونه های غیربومی به ایران، اشتباه بزرگ دیگری می‌دانند. البته در این جدل ها، عده ای نیز گونه‌هایی با عنوان پالونیا هیبرید را به عنوان گونه عقیم و غیرمهاجم معرفی و عرضه کرده اند.

در این مقاله سعی شده است تا با بررسی جنبه های مختلف، به دید بهتری در مورد پائولونیا و مهاجم بودن یا نبودن آن برسیم..


این مطلب را هم بخوانید : آشنایی با پائولونیا + سوالات متداول


پالونیا مهاجم است!

حسین آخانی؛ استاد گیاه‌شناسی دانشگاه تهران با قاطعیت می گوید پالونیا مهاجم است. براساس نظرات وی که در خبرگزاری تنسیم آمده است:

“گیاه پالونیا مهاجم است؛ هر کسی در هر لباسی چنین گیاهی را برای کشت در شمال یا هر جای دیگر کشور توصیه می‌کند در حالت خوش‌بینانه ناآگاه و در حالت بدبینانه سودجو و کلاهبردار است.”

وی در ادامه از مسئولان تقاضا میکند که “براساس حرف‌های بی‌پایه‌، کاشت گونه‌های خارجی در طبیعت ایران را تجویز نکنند؛ دیگر دوران بستن قراردادهای پشت‌پرده گذشته است!! در عصر اطلاعات باید شفاف و صادق باشند. باید به‌نظر همه گوش بدهند و آنچه را به صلاح کشور است و با نظرات علمی و رعایت کنوانسیون‌های بین‌المللی تطابق دارد، را در کشور انجام داد.”

تجربه های تلخ کهور آمریکایی در خوزستان و ورود سفیدبالک به ایران از جمله موارد مطرخ شده توسط دکتر آقاخانی به عنوان مضرات ورود گونه های غیربومی به ایران است. وی ایران را سرشار از گونه های بومی میداند که میتواند نیاز کشور از گونه های غیر بومی را برطرف کند. بنابراین در مجموع پالونیا را مهاجم می داند.

پالونیا مهاجم نیست!

 در پاسخ به این صحبت ها و نگرانی های بحق (بدیهی است که همه ما دغدغه محیط زیست و اکوسیستم طبیعی ایران را داریم)، افراد فعال و تاثیرگذار در ورود پالونیا به ایران در اردیبهشت ۹۸ اقدام به برگزاری همایش ملی “آشنایی با پالونیا کردند، همایشی که در آن افراد موافق و مخالف بتوانند نظرات علمی و نتایج پژوهش های خود را به سمع و نظر عموم مردم برسانند و محلی مناسب برای گفتگوهای علمی و منطقی باشد.

در همان ایام همایش دکتر نوروزعلی حسن‌عباسی  پاسخی را در فضای مجازی نسبت به این اتهامات مطرح میکند. دکتر حسن‌عباسی که به پدر معنوی پالونیای ایران معروف است و به همین دلیل به درخت پائولونیا، درخت نوروز هم گفته می شود در این رابطه میگوید:

” کشت پالونیا در کشورهای دیگر به عنوان یک ضرورت و با هدف  تولید چوب مناسب با کاربرد همه٬جانبه در زمان کوتاه است. کشورهایی چون امریکا، کانادا، روسیه، استرالیا و …که صاحب جنگل های وسیع و طبیعی بوده و در شمار کشورهای صادر کننده چوب های الواری وعلوم و تکنولوژی جنگل و صنایع چوب و کاغذ در جهان هستند و یقیناً دغدغه جنگل و تنوع زیستی را بهتر از ما درک می کنند؛ امروزه همه آن ها به کشت و کار پائولونیا در مزارع و باغ های خود روی آورده اند.

نتایج تحقیقات

   بر اساس نتایج تحقیقات در جهان و ایران، درخت پائولونیا به هیچ وجه رفتار تهاجمی نداشته و مهاجم و تهدید کننده نیستند و مشاهدات میدانی در ایستگاه تحقیقاتی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان با قدمتی بیش از سه دهه نیز غیرمهاجم بودن پالونیا را در کشت خالص یا هم کشتی با گیاهان زراعی تأیید کرده است.

   جالب است بدانید که در جلسه هم اندیشی که به دعوت  سازمان حفظ نباتات در اردیبهشت ماه سال ۹۷ در محل سازمان برگزار شد، غیرمهاجم بودن پائولونیا گونه فورتونی و تومنتوسا (تامنتوزا) با اکثریت آرا تصویب شده است.

   متأسفانه برخی از شخصیت‌های دانشگاهی  بدون تحقیقات فردی و یا ارائه  مستندات علمی اقدام به اظهار نظرها یا نقل قول از این یا آن یا برداشت ها و حدس و گمان های شخصی می پردازند که نتایجی جز تشویش اذهان و کند کردن روند رشد و تولید، اشتغال زایی، تامین مواد اولیه صنایع و کارگاه ها، سبز و آبادانی کشور و رفع برخی از چالش های زیست محیطی در کشور ندارد.


——————————–
کشت تلفیقی پالونیا با کدو

.h_iframe-aparat_embed_frame{position:relative;}.h_iframe-aparat_embed_frame .ratio{display:block;width:100%;height:auto;}.h_iframe-aparat_embed_frame iframe{position:absolute;top:0;left:0;width:100%;height:100%;}

——————————–

پالونیا را از بذر تا چوب ببینید:

پـرسـش و پـاسـخ
شـروع رویـداد
08:00
1399/06/22
پـایـان رویـداد
17:00
1401/06/31
بـرگـزارکـننده
مزرعه کارآفرینی
09915131382
گروه مزرعه کارآفرینی، با کادری مجرب و متخصص، با تمرکز بر تولید نهال و توسعه کشت های پرسود و با توجیه اقتصادی بالا در کشاورزی تشکیل گردیده است. هم اکنون به ما بپیوندید. mazraekarafarini.com ---- شماره تماس 09915131382
لینک رویـداد :
https://www.ruydad.ir/14383
دسـته رویـداد :
اشـتراک گـذاری رویـداد :
خـرید بلیت